Dřevené obklady

Dřevěné obklady, používané v exteriéru, vyžadují odbornou instalaci. Jejich použití ale přináší nejen kvalitní fasádu, ale také zcela nezaměnitelný vzhled. U dřevostaveb bývá dřevěný obklad fasády součástí skladby stěny, na rozdíl od zděných domů, buď nahrazuje vnější povrchovou úpravu, tedy nejčastěji fasádní omítku, nebo je prvkem navíc.

Dřevěné fasády se výborně hodí pro rekonstrukce vnějšího pláště spojené se zateplením. Zakrývají nově instalovanou izolaci a navíc tvoří další vrstvu ve skladbě obvodové stěny, která může zlepšit její energetické parametry. Dřevo je totiž nejlepším izolantem mezi konstrukčními stavebními systémy, protože tepelně izoluje šestkrát lépe než klasická vápenná omítka!

Technologie dřevěných obkladů

Dřevěné fasádní profily se instalují pomocí vrutů nebo ocelových skobek na nosný rastr, který je buď součástí konstrukčního systému, nebo se musí připevnit na stávající obvodovou zděnou stěnu. Nosná konstrukce je základem celého systému a na jejím provedení také do jisté míry závisí kvalita a životnost fasády.

Volba kvality a struktury vnějšího pláště je záležitostí osobního vkusu. Fasádní profily totiž mohou mít různý tvar. Nejjednodušší je otevřené obložení obyčejnými prkny připevňovanými na nosnou konstrukci tak, aby určitá mezera mezi nimi umožňovala dřevu pracovat podle vlhkosti vzduchu. Toto obložení neposkytuje dostatečnou ochranu proti intenzivnímu dešti hnanému větrem přímo proti fasádě, proto je třeba za nosné laťování vložit speciální difuzní fólii.

Častější je systém pero-drážka: klasický profil známý z instalace kdysi oblíbených palubek dnes doplňují profily klínové či srubové. Jejich  nevýhodou je viditelnost kotvicích vrutů na fasádě. Prošroubovaná místa působením vlhkosti rychleji oxidují a zanechávají na fasádě nevzhledné stopy.

Složitější jsou speciální tvarované profily, které se na nosnou konstrukci upevňují tak, že vruty procházejí v místě pera, takže kotvení je po dokončení fasády neviditelné. Kvůli překrývání je sice spotřeba dřeva trochu větší, ale výsledný efekt je zcela dokonalý.

Tuzemská i exotická

Pro dřevěné obklady fasád se používají jak dřeva tuzemská, tak exotická. Nejlevnější jsou tuzemská dřeva, nejčastěji smrk, borovice a modřín, která však vyžadují povrchovou úpravu nátěrem lazurou. Odolnější jsou například ThermoWood, dřevo ošetřené tepelnou úpravou, která výrazně zvyšuje trvanlivost a odolnost vůči hnilobě. Úprava dokáže vlastnosti  dřeva zlepšit až na úroveň například červeného cedru a jiných tvrdých dřevin.

Z exotických dřevin se používá sibiřský modřín, ipe, bangkirai, jatoba, massaranduba, tali aj. Liší se mezi sebou především vzhledovými vlastnostmi, všem je naopak společná vysoká odolnost vůči vlhku a proměnlivý vzhled. Fasády z exotických dřevin není třeba nijak povrchově ošetřovat.

O nás

Každý investor, tedy každý zákazník je pro nás důležitý a uvědomujeme si, jak je každý individuální. Vytváříme domy pro život.

Kontakty

Jan Hrabánek
mobil: +420 602 531 531
mail: habox@me.com 

Následujte nás

FacebookInstagram